DİSK Enerji-Sen ve DİSK Basın-İş üyeleri, sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan ve 863 gündür direnişte olan Cargill işçilerini ziyaret etti.

Cargill işçileri, İstanbul Ataşehir’deki Palladium Tower’da bulunan şirketin genel merkezi önünde direnişini sürdürüyor.

DİSK Enerji-Sen ve DİSK Basın-İş üyeleri, 863 gündür direnişte olan ve mahkeme kararına rağmen işlerine geri alınmayan Cargill işçilerine bugün (2 Eylül) dayanışma ziyaretinde bulundu.

DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin burada yaptığı konuşmada “‘Kolay gelsin dememişsen. Taş kıran işçilere. Günaydınsız bırakmışsan. Bahçe bezeyenleri…’ Tam da böyle bir direnişin içerisindeyiz. Cargill işçisine omuz vermeyen, Cargill işçisinin yaşadıklarını yüreğinde hissetmeyen bizden değildir. Bizler aynı sınıfın, aynı kaderi paylaşan insanlarıyız. Alın terimizden başka hiçbir şeyimiz yok. Her saldırının karşısında da direnmekten başka hiçbir şansımız yok. 863 gündür direnen Cargill işçisine arkadaşlarımızın selamını getirdik. Birlikte yan yana olduğumuz zaman kazanacağız” ifadelerini kullandı.

DİSK Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş ise “Sermayenin anıtlarına dönüşen gökdelenlerin arasında emeğin direniş bayrağı yükseltenlerin mücadelesi mücadelemizdir” dedi.

Ne olmuştu?

Bursa Orhangazi’de nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üreten ABD’li gıda şirketi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikası’na üye olan işçiler, 2017 yılında işten çıkarılmıştı.

Bunun üzerine 14 Cargill işçisi, Bursa Orhangazi’de bulunan fabrika önünde direnişe geçmişti. Cargill işçileri, eylemlerinin 449. günü olan 10 Temmuz 2019’da işe iade davasını kazanmış ancak şirket, işçileri işe geri almayı kabul etmemiş ve tazminat önermişti. İşçiler ise mahkeme kararının uygulanmasını ve işlerine dönmeyi talep etmişti.

Taleplerinin kabul edilmemesi üzerine 20 Ağustos 2019’da şirketin İstanbul’daki genel merkezi önünde oturma eylemine başlayan Cargill işçileri, pandemi nedeniyle eylemlerine ara vermişti. Cargill işçileri, 17 Ağustos 2020’de ise yeniden eylem alanına döndüklerini duyurmuşlardı.