Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İSKİ önünde yaptıkları eylemde Ekrem İmamoğlu’na seslendi: “Biz de söylüyoruz, evet üç hafta kapanmak lazım. Ama sayın başkan, önce kendi işçilerimizden başlamak zorunda değil miyiz? Kapı kapı gezen yüzlerce arkadaşımız virüsü İstanbul’un dört bir yanına yaymıyorlar mı?

Pandeminin başından bu yana İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin sağlıksız çalışma koşullarının düzeltilmesi için çok sayıda eylem, etkinlik ve görüşme yapan DİSK Enerji Sen, yine İSKİ önünde eylemdeydi.
İSKİ Genel Müdürlüğü önünde bir açıklama yapan Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, üç haftalık acil kapanma çağrısını sık sık dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seslendi: “Biz de söylüyoruz, evet üç hafta kapanmak lazım. Ama sayın başkan, önce kendi işçilerimizden başlamak zorunda değil miyiz? Kapı kapı gezen yüzlerce arkadaşımız virüsü İstanbul’un dört bir yanına yaymıyorlar mı? Buna hangi vicdan razı gelir? Derhal bu uygulamalardan vazgeçin.”
“Sağlığımıza hep birlikte sahip çıkalım”
Keskin, bu koşullarda su ve doğalgaz sayaçlarının okunmasının acil bir ihtiyaç olmadığını, bu koşullarda halkın suyunu ve doğalgazını kesmenin kabul edilemeyeceğini dile getirerek “Suyu, doğalgazı ne varsa bir an önce açın. Her gün gönderdiğiniz işçi arkadaşlarımızı yüzlerce kapıya göndermekten vazgeçin” dedi.
Keskin son olarak işçilere seslenip, işyerlerinde salgınla mücadele komiteleri kurma çağırısını yineledi: “Gelin hep birlikte salgınla mücadele komitelerimizi kuralım. Bu hayat hepimizin hayatı. Hayatımıza hep birlikte sahip çıkalım. Sağlığımıza hep birlikte sahip çıkalım.”
İBB’de ayrımcı çalışma düzeni sürüyor
Belediyeye bağlı İSPER şirketinde taşeron koşullarında çalışan İSKİ ve İGDAŞ işçileri pandemi öncesinde de sağlıksız çalışma koşullarına karşı seslerini yükseltiyordu. Pandemi ile birlikte çalışma koşulları ağırlaştı. İBB’nin kendi çalışanları için önlemler açıklarken, İSKİ ve İGDAŞ işçilerini kapsam dışında tuttu.