21 Kasım Pazar “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” diyerek sokaktayız

Her gün zam haberleriyle uyanıyoruz, her gün aldığımız maaş dolar cinsinden biraz daha eriyor. Dışa bağımlı Türkiye ekonomisi her geçen gün emekçilerin sırtına daha fazla yükler bindiriyor.

Bu şartlarda geçinmek zor, ayakta kalmak zor, önümüzü görmek, geleceğe güvenle bakmak zor. Patronların vergi borçları silinirken bizlerin her harcamasında ağır vergi yükü altında eziliyoruz. Maaşlarımızdan kesilen vergilerle elimize geçen ücret erimiş hale geliyor. Vergi dilimine girdikçe yılın başında aldığımız maaşla yılın sonunda aldığımız arasında negatif bir fark oluşuyor.

İsteğimiz, talebimiz basit “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”. Bunun için diyoruz ki ücretlerimiz, vergilerden asgari ücret düzeyinden muaf tutulsun. Fatura ve gıdalar vergiden muaf tutulsun. Her konuta parasız 18 M3 su, 140 M3 doğalgaz, 230 KWH elektrik sağlansın.

Elbette ki bu önlemlerin bile nihai çözüm olmadığını biliyoruz. Sömürü düzenine son vermedikçe ve üretenlerin yönettiği bir dünya kurmadıkça da nihai çözüm gerçekleşmeyecek. Ancak bunun yapılabilir olduğunu biliyoruz ve bir adım atılsın istiyoruz, milyonlarca işçi en azından “kafasını yastığa biraz daha rahat koysun” diyoruz.

Bu yüzden bir araya geliyoruz, sokağa çıkıyoruz. 21 Kasım 2021 Pazar saat 14.00’da Ankara Ulus Meydanı’nda buluşuyoruz.
Basın açıklamamıza “Geçinemiyoruz!” diyen herkes davetlidir.