Enerji işçileri insanca yaşam talebiyle sokakta: “En ucuz şey hayatlarımız, bunu hak etmiyoruz”

DİSK/Enerji-Sen Ankara’da Ulus Meydanı’nda “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı. Son dönemde yapılan zamlarla birlikte geçim sıkıntısının artmasına ve aynı süreçte zenginlerin daha da zenginleşmesine vurgu yapılan eylemde insanca yaşamın sağlanabilmesi için asgari ücrete talepler başta olmak üzere çeşitli talepler sıralandı

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken “Geçinemiyoruz” eylemleri sürüyor. DİSK/Enerji-Sen Ankara’da Ulus Meydanı’nda “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı. Son dönemde yapılan zamlarla birlikte geçim sıkıntısının artmasına ve aynı süreçte zenginlerin daha da zenginleşmesine vurgu yapılan eylemde insanca yaşamın sağlanabilmesi için asgari ücrete talepler başta olmak üzere çeşitli talepler sıralandı.
Enerji işçileri insanca yaşam talebiyle sokakta: “En ucuz şey hayatlarımız, bunu hak etmiyoruz”

Eylemde ilk söz alan DİSK/Enerji-Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman oldu. Çokaman, enerji işçilerinin insanca yaşamaya yetecek ücretlerin geçinmeye yetmediğini ifade etti. Çokaman  “Bugün memlekette herkes aynı kelimeyi haykırıyor: Geçinemiyoruz”

Çokaman’ın ardından DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin söz aldı. Keskin, bu açıklamanın bir ilk adım olduğunu ifade ederek “İnsanca yaşam talebimizi her yerde yükselteceğiz” dedi.

“İnsanlık onurunu ayaklar altına alan bu manzarayı hak etmiyoruz”

Keskin’in ardından basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada Türkiye’deki sınıfsal çelişkilerin çok keskinleştiği vurgulanarak “İki Türkiye görüyoruz. Bir tarafta bir ayağı villalarda, diğer ayağı lüks otomobillerde kokain çekenlerin Türkiye’si; diğer tarafta nasıl geçineceklerini kara kara düşünen emekçilerin Türkiye’si” denildi.

Son süreçte yapılan zamlara değinilen açıklamaının devamında şunlar söylendi:

Kendileri saraylarda, bolluk içinde yaşayanlar geçinemeyenlere porsiyonlarınızı küçültün, kombiyi kısın, bayat ekmekten lezzetli yemekler yapın diye dalga geçer gibi tavsiyelerde bulunuyorlar. Artık ne ekmek ucuz ne de pasta, ne elma ucuz ne de muz, ne peynir ucuz ne de zeytin, ne dolmuş ucuz ne de taksi. Her şeyi gramla, her şeyi taneyle alıyoruz. En ucuz şey hayatlarımız!

İnsanlık onurunu ayaklar altına alan bu manzarayı hak etmiyoruz! İnsanca yaşayabileceğimiz bir memleket istiyoruz. Artık sadece nefes almak değil, insanca yaşamak istiyoruz. Öfkeliyiz hem de çok öfkeli. Yalnız ve çaresiz değiliz. Geçinemeyen milyonlarız ve birlikte güçlüyüz. Geçinemeyenler olarak bir araya gelelim, birlikte ortak çözümler arayalım.

“Geçinemiyoruz, harekete geçiyoruz!”

Umudunu kaybedene umut, ekmeğini kaybedene ekmek, geleceğini kaybedene gelecek olmak için el ele verelim. Geçinemiyoruz, harekete geçiyoruz!

Açıklamanın sonunda enerji işçileri, taleplerini de iletti. Talepler şöyle:

  • Asgari ücret vergiden muaf tutulsun!
  • En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine yükseltilsin!
  • Kiralar denetlensin, kiracılar desteklensin!
  • Faturalar ve gıdalarda KDV sıfırlansın!
  • Her konuta parasız 18 metreküp su, 140 metreküp doğalgaz, 230 kWh elektrik!
  • Ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmesin!
  • Halkın insanca yaşamasına bütçe!
  • Çalışma haktır. Herkese güvenceli iş!