Temsilci Seçimleri Hakkında Duyuru

Enerji işçileri sarı sendika çemberini kırıp Enerji-Sen’le birlikte yeni bir mücadeleye atılıyor. Yalnızca bir tabela/isim değişimi değil bugüne kadar kökleşmiş sendikal anlayışı da değiştiriyorlar. Bunun için bugüne kadar atanmış temsilcilerle temsil edilemeyen Başkent EDAŞ işçileri işletme işletme temsilcilik seçimlerine hazırlanıyorlar.

Bazı işletmelerde gerçekleştirilmiş olan temsilcilik seçimleriyle birim komiteleri ve işletme işçi meclisleri kuruluyor. Başkent EDAŞ işçisinin hedefi bütün işletmelerde herkesi temsil edebilecek en uygun modeli ortaya çıkarmak.

MTH ve AOB birimlerinde çalışan işçiler için her 50 kişiye 1 temsilci seçilmesine karar veren Başkent EDAŞ işçisi her birimin de kendi komitesini kuruyor. Başkent EDAŞ işçisinin temsilci organlarına dair belirlediği seçim usulü ise şu yönde;

Bir birimde olması gereken temsilci sayısı kadar aday varsa ve o adaya bir itiraz gelmiyorsa “geri çağırma hakkı”yla birlikte adaylar temsilci olarak seçilir. Adaylardan en az birine itiraz varsa veya olması gereken temsilci sayısından fazla aday varsa sandık kurularak, kapalı oy, açık sayım yöntemiyle temsilci seçimleri gerçekleşir.

Temsilci adaylarının alttaki başvuru formunu doldurup sendikaya elden ulaştırması, [email protected]’ye mail atması ya da WhatsApp(0543 241 11 46) aracılığıyla sendika yetkililerine ulaştırması gerekmektedir.

temsilcilik_secim_yonergesi