Ankara’da DİSK’e bağlı Enerji-Sen, Dev Sağlık-İş ve Basın-İş’in İç Anadolu Bölge Temsilciliği açıldı. Temsilciliğin Ankara’daki bütün işçilere ve işsizlere kapısının açık olacağı Emek Çalışmaları Merkezi olarak işleyeceği ifade edildi. Çeşitli sendika ve kurum temsilcilerinin katıldığı açılışta üç sendika ve DİSK Ankara Bölge Temsilciği adına konuşmalar yapıldı.

 

Ankara’daki bütün işçilere açık kapı: DİSK’e bağlı Enerji-Sen, Dev-Sağlık-İş ve Basın-İş’in İç Anadolu Bölge Temsilciliği açıldı

Ankara’da DİSK’e bağlı Enerji-Sen, Dev-Sağlık-İş ve Basın-İş’in İç Anadolu Bölge Temsilciliği açıldı. Ankara’daki bütün işçilere ve işsizlere kapısının açık olacağı Emek Çalışmaları Merkezi olarak işleyecek temsilciliğin açılışına DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Hanım Akkuş, Genel-İş Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Turan Kütükbaş, Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Malik Bakır, SES Ankara Şube Eş Başkanları Nazan Karacabey ve Kubilay Yalçınkaya, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, ve Ankara İSİG Meclisi de katıldı.

Dev-Sağlık-İş İç Anadolu Bölge Temsilcisi Özgür Bozkurt: “Pandemi sürecinde evde kalamayanlar olarak burada bu temsilciliği açıyoruz”

Açılış etkinliği Dev-Sağlık-İş İç Anadolu Bölge Temsilcisi Özgür Bozkurt’un konuşmasıyla başladı. Bozkurt şunları söyledi:

Yangın felaketleriyle uğraşıyoruz. Pek çok defa deneyimledik. Bu felaketlerden çıkışın en iyi yolu dayanışma oldu. Bugün de burada DİSK’e bağlı üç sendikamızın bölge temsilciliğinin açılışı olacak. Tarihsel bir kardeşlik, tarihsel bir dayanışma gösteren üç sendikamız Enerji-Sen, Dev-Sağlık-İş ve Basın-İş sendikalarının temsilciliklerini açıyoruz.

İşçi sınıfı çok zor dönemlerden geçiyor. Pandemi sürecinde evde kalamayanlar olarak burada bu temsilciliği açıyoruz. Ankara’da yeni bir adım atan, yakın zamanda burada örgütlenmeye başlayan sendikalarımız açısından, kurumsallık ve bu çalışmaları büyütmek adına önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz.

Bozkurt, konuşmasının ardından temsilciliğin açılış sürecinde tadilattan temizliğe, elektrik tesisatının yapılmasından temsilcilik içerisinde çizilen resime kadar emek veren enerji işçilerinin, sağlık işçilerinin ve emek veren herkesin isimlerini tek tek sayarak teşekkür etti.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin: “Bu mekân çalışanların yönetebildiği bir ülke düşümüze katkı sağlayacak”

Bozkurt’un konuşmasının ardından sözü DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin aldı. Keskin, sözlerine “Bizden ziyade emeği geçen arkadaşlarımızın sözlerinin yükselmesi gerekir” deyip işçileri alkışlayarak başladı. Katılımcıların da alkışlamasının ardından sözlerine şu ifadelerle devam etti:

Çok değerli bir mekânı Ankara’daki toplumsal muhalefete kazandırdı arkadaşlarımız. Bu kazanım tek başına mekansal bir tablodan ibaret değil. Tarihsel olarak yan yana yürüyen üç sendikamızın hem basın alanında, hem hastanelerde, hem enerji iş kolunda Ankara’da bir örgütlenme atağına başladığı esnada geçmişten gelen birlikte mücadele etmenin verdiği coşkuyla bu mekânı Ankara toplumsal muhalefetine kazandırıyor.

Mekân, görsel işlerden bir tanesi. Hastanelerdeki işçilerin sorunlarına, sokaklarda basına yönelik saldırılara, enerji iş kolundaki arkadaşlarımızın gündelik sorunlarına birlikte çözümler üreteceğiz. Her toplantıda söylediğimiz gibi bir düşün, bir iddianın peşinden yıllardır yürüyoruz. O da bizim açımızdan söz, yetki ve kararın halkta olduğu, çalışanların yönetebildiği bir ülke düşünün peşinden yürüyoruz. Bu mekân da bu düşe katkı sağlayacak yerlerden bir tanesi olacak.

Dev-Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir: “Burası Ankara’daki bütün işçilere ve işsizlere açık bir kapı olacak”

Keskin’in ardından sözü Dev-Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir aldı. Demir de sözlerine açılışa katılan bütün işçileri selamlayarak şöyle konuştu:

Burası sadece üç sendikamızın üyelerine açık olan bir yer olmayacak. Burası Ankara’daki bütün işçilere ve işsizlere, işyerinde her türlü baskıyı ve zulmü gören işçilere açık olan bir kapı olacak. Biz bugün burada bunun güvencesini vermiş olacacağız. Tabledaki DİSK logosunu gören işçilere ve işszilere güvenilecek bir yer olacaktır bugün açtığımız temsilcilik.

Pandemi süreci boyunca en fazla göz önünde olan, en fazla dışarıda olan ama hiçbir zaman hakkını alamayan işçiler olarak bir araya geldik. Bugün enerji işçileri sarı sendikaların zulmüne karşı isyanda. Bugün sağlık işçileri, Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine verilmeyen hakları için isyanda. Bugün basın emekçileri iktidarın sansür politikalarına karşı isyanda.

Bugün açtığımız bu temsilciliğin başta bu üç sendikamız olmak üzere Ankara’nın bütün işçilerine ve işsizlerine hayırlı olmasını diliyorum. Birlikte daha çok yol yürüyeceğiz. Mutlaka biz kazanacağız. Mutlaka direnenler kazanacak.

DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren: “Nefes alamıyoruz”

Demir’in ardından sözü DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren aldı. Eren’in ifadeleri şöyle:

Mesleğimiz üzerinde büyük bir baskı var. Her gün görüyoruz bunu. Fotomuhabir Bülent Kılıç’ın söylediği gibi nefes alamıyoruz. Mesleğimiz boğulmak isteniyor. Ama buna karşı büyük bir direniş de var. Her zaman adımız görünmese de gazeteci direnişinin arkasında, gururla söylüyorum, DİSK/Basın-İş var. Ankara’daki bu merkez, mücadelemizi güçlendirecek.

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün: “Buradan aldığımız kuvvetle Ankara’da işçiler, emekçiler için daha güzel günleri hep beraber yaratacağız”

Eren’in ardından son sözü DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün aldı. Görgün şunları ifade etti:

Türkiye, çok zor günlerden geçiyor. Büyük acılar yaşıyoruz. Türkiye’de sadece ormanlar yanmıyor. Türkiye’de Kod-29’la, COVID salgınıyla, ücretsiz izinle, taşeron sistemiyle, insanlık dışı ve emek düşmanı uygulamalarla herkes yanıyor. Bu yangınları durdurabilecek tek şey, bizim bir araya gelerek ortak mücadelemizi yaratmamız ve dayanışmamızı sağlamamızdır. Bu konudaki büyük bir olanak için de adım atıldı. Üç önemli iş kolundaki üç önemli sendikamızın Ankara Bölge Temsilciliği açıldı. Burası sadece bu üç iş kolundaki işçilerin değil Ankara’daki bütün işçilerin yuvası olacaktır. Buradan aldığımız kuvvetle Ankara’da işçiler, emekçiler için Ankaralılar için daha güzel günleri hep beraber yaratacağız.

Konuşmaların ardından bina önünde kurdele kesildi. Bir enerji işçisi, bir sağlık işçisi ve bir basın emekçisinin birlikte kestiği kurdelenin ardından temsilciliğe girildi.