Özel enerji şirketleri ile sarı sendikanın güvencesizliğe ve sefalet ücretine mahkum ettiği enerji işçileri bu gidişe son vermek, ve söz, yetki, karar sahibi oldukları bir sendika çatısı altında mücadele etmek için DİSK/Enerji Sen’e geçiyor

Ankara’da büyük buluşma: Enerji işçileri barajları yıkıyor…

Sarı sendika TES-İŞ ve özel enerşi şirketlerinin el ele vererek enerji işçilerini sefalet ücretine mahkum etmesine karşı İstanbul BEDAŞ’ta başlayan enerji işçilerinin isyanı yurdun dört bir yanına yayıldı. Sarı sendika saltanatına başkaldıran enerji işçileri DİSK/Enerji-Sen’e geçmeye başladı.

Ankara, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Çankırı ve Karabük’te Başkent EnerjiSa bünyesinde çalışan enerji işçileri söz, yetki, karar sahibi oldukları bir sendika çatısı altında mücadele etmek için Enerji-Sen’in çağrısıyla Ankara Yenimahalle Dört Mevsim Tiyatro salonunda buluştu.

 

Etkinlik başlamadan önce Dev-Sağlık-İş üyesi sağlık işçileri, enerji işçilerinin DİSK/Enerji-Sen’e geçişini selamlayarak salona sloganlarla girdi.

 

DİSK/Enerji-Sen’de örgütlenme uzmanı olan Osman Çokaman’ın açılış konuşmasıyla etkinlik başladı. Başkent EnerjiSa’da sarı sendika saltanatını yıkarak DİSK/Enerji-Sen’e geçen ve Başkent EnerjiSa’da çoğunluğu sağlayan işçilerin mücadelesini selamlayan Çokaman’ın ardından video gösterimi yapıldı.

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin: “O aşamazsınız dedikleri barajları sizlerle beraber yıka yıka geliyoruz”

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı. Keskin, yaptığı konuşmada bize barajları aşamayacağımızı söyleyenlere inat barajları aştıklarını ifade ederek Başkent EnerjiSa’da yakılan ateşin ülkenin dört bir yanında dalga dalga büyüdüklerini ifade etti.

 

Keskin: “Sendikamızın hiçbir yöneticisi, ortalama bir işçi ücretinden yüksek ücret alamayacak”

Süleyman Keskin’in konuşmasının ardından söz salona verildi. Enerji işçileri, kafalarındaki soruları DİSK/Enerji-Sen’in yönetimine ve avukatına sordu. Toplu iş sözleşmesindeki maddelerden işyerinde kurulan disiplin kurullarına, sendika yöneticilerinin alacakları maaşlardan işçinin verecekleri aidatların miktarına kadar çeşitli sorular soran işçilerin sorularını Genel Başkan Süleyman Keskin ve Av. Murat Altun yanıtladı.

Süleyman Keskin, çok sorulan sendika yöneticilerinin maaşları konusundaki sorulara “Sendikamızın hiçbir yöneticisi, ortalama bir işçi ücretinden yüksek ücret alamayacak” şeklinde cevap verdi.

Soru cevap kısmının ardından Dev-Sağlık-İş üyesi bir sağlık emekçisi, müzik dinletisi yaptı. Dinletinin ardından da etkinlik sonra erdi.

Etkinliğin yayını için tıklayınız: https://youtu.be/oaZNovoosMM