DİSK/Enerji-Sen sendikası 5. olağan genel kurulu 17.11.2019 tarihinde Divriği Kültür Derneğinde gerçekleştirildi.

Salt çoğunluğun sağlanması ile başlayan kongrede üyelerin oy birliği ile oluşturulan divana Doğan HALİS, Murat ÇAKIR ve Funda KELEŞ seçildi.

Kongreye başta İstanbul olmak üzere İzmir, Tunceli, Çanakkale, Şanlıurfa, Rize, Zonguldak ve Bolu’dan enerji işçileri katılım sağladılar.

Yapılan kongrede söz alan işçiler geçmiş dönem değerlendirmesi yaparak önümüzde ki dönem de enerji işçilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair düşüncelerini de paylaştılar.

Yapılan Genel kurulda Genel başkan seçilen Süleyman KESKİN ; bu güne kadar bu sendikaya emek harcamış tüm dostlara ve yöneticilik yapmış, üye olmuş herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında içerisinde bulunduğumuz haftanın enerji çalışanları haftası olarak kutlanıyor ama maalesef enerji işçileri sarı sendikalar aracılığı ile açlık sınırında güvencesiz çalışma koşullarına mahkum bir şekilde çalışmaya mecbur bırakılıyor. Her yıl ortalama 60 enerji işçisinin hayatını kaybettiği bu çalışma düzeninde sizlerin göstermelik enerji işçileri haftanızı kutlamıyoruz enerji işçileri mücadele ederek gerçek güzel günleri kendi elleri ile alacaktır dedi.

                                  
  Keskin sözlerini; bugün burada yaptığımız kongre bizim açımızdan yeniden kurucu bir inisiyatif taşıyan bir kongredir. Karar alma süreçlerinde tüm işçi arkadaşlarımızda birlikte alacağımız ve hayata geçireceğimiz bir dönemi birlikte yaşayacağız ve ülkenin dört bir yanında çalışmakta olan enerji işçilerin umudunu hep birlikte büyüteceğiz diyerek sözlerini tamamladı.

Konuk olarak bulunan DİSK/Dev-Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel KAYA, DİSK Basın İş Örgütlenme Başkanı Yaşar AYNACI ve İBB Çalışanları Derneği Başkanı Ali Rıza İLHAN’da  yaptıkları konuşmalar ile yeni yönetime başarılar dilediler.

Oluşan yeni yönetim şu şekilde;

Genel Başkan ; Süleyman KESKİN
Genel Sekreter; Emin ATSIZ
Genel Mali Sekreter; Mehmet DENİZ
Genel Örgütlenme Sekreteri; AHMET ÇAKIR
Genel Eğitim Sekreteri; Yoldaş YİĞİT
Genel İsiğ Sekreteri; Murat SOLMAZ
Genel Hukuk ve Tis Sekreteri;  Hasan YILDIZ