Sendikamız, işçilerine günlük yemek ücreti olarak 11 lira veren, kışlık kıyafet olarak su alan bot dağıtan ve işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan kıyafetler ile işçileri sahaya süren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünde eylem yaptı. “Bu bir uyarı eylemidir” diyerek, sorunlar çözülmezse İBB’ye bağlı her kurumun eylem alanına dönüşeceğini söyledik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSKİ, İGDAŞ, İSPER ve İstanbul Enerji AŞ’deki işçi düşmanı politikalar sürüyor. Daha öncesinde İstanbul Enerji AŞ’nin işçilerinin yüzde 70’ini örgütlediği halde işletmeye alınmayarak sendika düşmanlığıyla karşılaşmıştık.

Günlük yemek ücreti 11 lira, botlar su alıyor

İBB yönetimi işçilere günlük yemek ücreti olarak 11 TL veriyor. Gün boyunca doğalgaz sayacı okuyan İGDAŞ işçileri, kışlık kıyafet talep etmesine rağmen kışlık kıyafet vermeyen İBB yönetimi, işçilerin ısrarı üzerine kış ortasında kıyafet dağıttı. Ancak dağıtılan kıyafetler arasında olan botlar, su alıyor. İstanbul Enerji AŞ’de ise işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olmayan kıyafetler dağıtılıyor. İşçiler, bu kıyafetler yüzünden defalarca kez iş kazası geçirdi.

İşçi düşmanı bu uygulamalara karşı sendikamız da, İBB önünde eylem yaptı. Dev Turizm-İş temsilcilerinin de destek için katıldığı eylemde DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, konuşma yaptı. Keskin, günlerdir İBB yetkililerine çağrı yaptıklarını ancak muhatap bulamadıklarını ifade ederek uyarı için geldiklerini belirtti.

İşçi düşmanı uygulamaları sayan Keskin, taleplerinin karşılıksız bırakılması durumunda işçilerle birlikte, İstanbul halkıyla birlikte yeniden geleceklerini belirtti.

“Bu botlarla bir gün gezin, bir daha gelmeyeceğiz”

Keskin, işçilere dağıtılan ve su alan botlardan birini eline alarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB yönetimine seslendi:

İşçilere dağıttığınız şu botları, alın bir gün siz İstanbul’da giyin. Su çeken botlarla bir gün İstanbul’da gezin. Yanınıza size bu akılları verenleri, İSPER’de bu botlara onay veren müdürleri alın bir gün gezin bakalım gezebilecek misiniz? Biz bu botları size getirdik. Utanmadan bu botları işçilere dağıtıyorsunuz siz.

Ardından İBB’nin işçilere yemek ücreti olarak verdiği 11 lirayı elinde tutan Keskin, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu gördüğünüz, işçilere verilen bir günlük yemek ücreti. Bu parayı buraya bırakıyoruz. Bu parayla karnınızı doyurun siz, biz ücret talep etmeyeceğiz. Alın İGDAŞ Genel Müdürünü, alın İSKİ Genel Müdürünü, İstanbul Enerji AŞ’nin Genel Müdürünü bu parayla bir gün karnınızı doyurun. 11 lira. Simit olmuş 3 lira. Siz karnınızı doyurursanız söz veriyoruz, talep etmekten vazgeçeceğiz. Siz o botlarla, o kışlık kıyafet diye dağıttıklarınızla İstanbul’u gezebiliyorsanız söz veriyoruz, biz de susacağız. İstanbul Enerji AŞ’de o verdiğiniz kalitesiz kıyafetlerle işçileri her gün sakatlayan kıyafetlerle çalışacaksanız söz veriyoruz, biz de çalışacağız. Ama adımız gibi biliyoruz ki yapamayacaksınız. Demokrasiden bahsedecekseniz önce işçilerinizin çalışma koşullarını düzelteceksiniz. Eşitlikten bahsedecekseniz önce işçilerinizin sendika seçme hakkına saygı duyacaksınız. Bunları sağlayamadığınız yerde eşitlik de yoktur adalet de.

“Bu bir uyarı eylemidir”

Keskin son olarak yapılanın bir uyarı eylemi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Bu bir uyarı eylemidir. Taleplerimiz kabul edilmezse buradan ilan ediyoruz. Tüm İSKİ, İGDAŞ vezneleri ve İBB’ye bağlı ne kadar kurum varsa birer eylem alanına dönüşecektir. İşçilerin sendika seçme hakkına saygı duyulmazsa bütün birimleri eylem alanına çevireceğiz. Sizin demokrasi dışı, insanlık dışı uygulamalarınızı teşhir etmeye devam edeceğiz.